Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły godnie i podniośle świętowali 100. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. W piątek rano w biało – czerwonym marszu społeczność szkolna wyruszyła na plac przy kościele parafialnym, gdzie oczekiwał już Wójt Gminy Koczała Eugeniusz Dmytryszyn. Na jego ręce członkowie Samorządu Uczniowskiego złożyli księgę pamiątkową, w której znalazły się listy i laurki od wszystkich uczniów ZKiW     w Koczale z życzeniami dla Polski. Księga rozpoczynała się deklaracją uczniów, w której zapewniali o miłości do ojczyzny oraz wdzięczności za fakt, iż mogą żyć i dorastać w wolnym kraju. Uczniowie deklarowali, że postarają się uczynić wszystko, co będzie w ich mocy, aby nasza Ojczyzna zawsze była krajem silnym,                     demokratyczny  i suwerennym.                                                                                                                              Następnie – wspólnym odśpiewaniem wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego –  rozpoczęła się piękna akademia, podczas której nie zabrakło poruszających wierszy, pieśni patriotycznych i tańców towarzyskich. Chwile nostalgii, patosu przeplatały się z momentami wzruszenia i radości.  Młodzi artyści i zgromadzona publiczność swoim zaangażowaniem i zainteresowaniem dali dowód, ze Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!