W tym roku obchodzimy 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole kilka atrakcji dla naszych uczniów.

30 kwietnia grupa dziewcząt z klasy VIII przemierzała korytarze naszej szkoły oraz Orlik i zatrzymywała wyrywkowo uczniów w celu sprawdzenia ich wiedzy na temat UE. Pytania dotyczyły zwyczajów, kultury, zabytków, ważnych dat dla Polski i państw członkowskich oraz obejmujące znajomość najważniejszych Instytucji Europejskich. W nagrodę za pozytywną odpowiedź – każda osoba otrzymała upominek z symbolem UE/Komisji Europejskiej. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w tej akcji, co zmobilizowało nas do stworzenia kolejnego wydarzenia. Był nim konkurs drużynowy, który odbył się 8.05 na temat wiedzy o Unii Europejskiej i państwach do niej należących. Pytania i zadania, do których odnosili się uczniowie – nie należały do kategorii “łatwych”. Pomimo obszernego spektrum zagadnienia rywalizacja pomiędzy uczniami była zawzięta (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Po zaciekłej “walce”, udało się rozstrzygnąć wynik konkursu. Każdy z uczestników dostał upominek a pierwsze 3 miejsca zostały szczególnie wyróżnione nagrodami.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

1 miejsce: Krzysztof Jamniak i Wiktor Radzicki z klasy VII

2 miejsce: Zosia Dorawa i Hania Makarewicz z klasy V a

3 miejsce: Zosia Fras i Nikola Gostomska z klasy IV a

Kolejnym etapem obchodów 15-tej rocznicy przystąpienia Polski do UE była prezentacja krajów członkowskich przez poszczególne klasy w dniu 15 maja. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego wykonania “Ody do radości”. Prezentacja stanowisk obejmowała opis zwyczajów, ważnych wydarzeń i dat, kultury, znanych osób oraz kuchni (potrawy zostały przygotowane samodzielnie przez uczniów), a także ciekawostek. Dzięki zaangażowaniu uczniów i wychowawców klas prezentacja wybranych państw członkowskich wypadła bardzo dobrze. Ostatnim punktem obchodów Dnia Europejskiego była przygotowana dla każdego ucznia i grona pedagogicznego słodka niespodzianka w postaci tortu. Ponadto uczniowie, mieli możliwość degustacji charakterystycznych potraw z prezentowanych Państw.

Tekst – Krzysztof Zerner

Zdjęcia – Roman Langkafel